GÜL AŞIKLARI DİYARI,İSLAMİ BİLGİLER,İSLAM ADINA HERŞEY
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
hareketlı gül
VEDA HUTBESİ

 

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah cc Kitabı Kur'andır.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

HADİS

HADİSİ ŞERİF

 

------

SAKIN HA CAHİLLERDEN OLMA.EN'AM.35.
HESAPLARI YAKLAŞTI,AMA İNSANLAR HALA GAFLETTE.ALDIRMIYORLAR. ENBİYA.21.1
HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLURMU.?ZUMER.9

ALLAH KATINDA,SABAH-AKŞAM İLİMLE MEŞGUL OLMAK,ALLAH YOLUNDA CİHAT ETMEKTEN DAHA ÜSTÜNDÜR.K.UMMAL.H.20240

Go Speed Slow Stop

yaziciya@hotmail.com

Paylaş | 
 

 GAVSI SANİ: ÇALIŞMALIYIZ.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mecnun
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 515
Kayıt tarihi : 28/03/09
Yaş : 47
Nerden : İSTANBUL / KARTAL

MesajKonu: GAVSI SANİ: ÇALIŞMALIYIZ.   Salı Mart 31, 2009 3:01 pm

Bu tarikatı aliye şeriatın özüdür. Şeriatın takvasıdır. Peygamberin getirdiklerinin sünnetinden seçilmiş takvasıdır. Şeriattan başka bir şey değil. Büyükler( MEN TEFERREKE BEYNEŞ ŞERİATİ VET TARİKATI VE HUVE ZİNDDİKUN) buyurmuşlardır. Yani her kim tarikat şeriattan ayrı bir şeydir derse o zındıktır. Tarikat şeriatın kendisidir.Tarikat-ı aliye şeriatın takvasıdır.Bu yol Peygamberin yoludur.Bu yol Saadeti Kiramların yoludur. GAVS hazretleri sohbetlerinde niyetin çok mühim olduğunu söylüyordu. (Bir kimse sabah evden çıkmadan, elbisesini giyerken veya ayakkabısını giyerken niyetini düzeltse, kalbinden geçirip dese ki ya rabbi Rezzak-ı alem sensin benim rızkımı da mutlaka vereceksin. Ama rızkımı temin için çalışmamı da vacip eden sensin. İşte ben bu emrini yerine getirmek için çalışmaya gidiyorum. Üzerime vacip olan çalışma görevimi ifa etmeye gidiyorum.) Diye evden çıksa o günün tamamını ibadetle geçirmiş gibi sevap alır. Sanki bütün günü camide, başı secdede geçmiş gibi sevaba nail olur.
Rab -ül alemin Hz. İsa' ya Dünyanın hakikatini göstermek murat eder.Hz. İsa (a.s.) ulul azim bir peygamberdir. Bir gün çok güzel bir kız Hz. İsa'nın karşısına çıkar oldukça güzel bir kız. Altınlarla mücevherlerle süslü fevkalede güzel bir kız. Hz. İsa kızı görünce hemen kıza aşık olur. Kızın peşine düşer ve kovaladıkça kız kaçar. Yakalamak ister ama kızı yakalayamaz. Nihayet kıza ulaşır onanla evlenmek istediğini söyler, ama kız razı olmaz. Ancak bir sene sonra senin olabilirim der. Hz. İsa çaresiz kabul eder. Nikah akitini yapar ayrılırlar. O günler ve gecelerde kız bir türlü aklından çıkmaz. Hz. İsa bir sene bekler. Sözleştikleri gün gelince buluşmak için gider. Birde bakar ki, buluşacağı yerde çok çirkin her tarafı yara bere içinde yaşlı bir kadın geliyor. Etrafa iğrenç kokular saçıyor. Günlerce güneşin altında kalmış bir leş gibi hatta 10 misli daha fazla tahammülü mümkün olmayan kokular saçıyor. Hz. İsa sen kimsin, hani benim evleneceğim güzel kız nerede diye sorunca: Kadın senin evleneceğin o güzel kadın işte benim. Biz akıt yapmıştık sen benimle evlenmeye mecbursun der. Hz. İsa başını secdeye koyar Allah'a yalvararak. Talakını atar. Kurtulur. İşte dünyanın hakikati budur.


Gavs Hz'leri bir sohbetlerinde insanoğlu ahmaktır dedi.Bir çocuk insana şu oyukta bir yılan var dese insan o deliğe elini sokmaz. Ama bu kadar peygamberler geldi; cennet var cehennem var ahiret var dedi ama insanlar buna rağmen tedbirini almıyor.
Ama Dünyada lazımdır. Dünyasızda olmaz. Mesela fakir bir kimse. Ben Cumhurbaşkanıyla görüşmek istiyorum diye gitse mümkün değil görüştürmezler. Ama zengin bir kimseyi görüştürürler. Ahiret zenginliği de böyledir. Ahiret zengini olan Ahirette Peygamber ASV la görüşür, ahiret zengini Allah-u Tealanın ikramlarına kavuşur. Çalışıp ahiret zengini olmak lazım. Allah-u teala bizi de sizide sıratı müstakimden ayırmasın Bizi de sizi de peygamber SAV dan ayırmasın. Allah-u teala bizi de sizi de sadattan ayırmasın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gullerinefendisi1.forummum.com
 
GAVSI SANİ: ÇALIŞMALIYIZ.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GÜLLERİN EFENDİSİNE :: GAVSI-SANİ (k.s)-
Buraya geçin: