GÜL AŞIKLARI DİYARI,İSLAMİ BİLGİLER,İSLAM ADINA HERŞEY
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
hareketlı gül
VEDA HUTBESİ

 

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah cc Kitabı Kur'andır.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

HADİS

HADİSİ ŞERİF

 

------

SAKIN HA CAHİLLERDEN OLMA.EN'AM.35.
HESAPLARI YAKLAŞTI,AMA İNSANLAR HALA GAFLETTE.ALDIRMIYORLAR. ENBİYA.21.1
HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLURMU.?ZUMER.9

ALLAH KATINDA,SABAH-AKŞAM İLİMLE MEŞGUL OLMAK,ALLAH YOLUNDA CİHAT ETMEKTEN DAHA ÜSTÜNDÜR.K.UMMAL.H.20240

Go Speed Slow Stop

yaziciya@hotmail.com

Paylaş | 
 

 DELİLER VE ZULUM.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mecnun
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 515
Kayıt tarihi : 28/03/09
Yaş : 47
Nerden : İSTANBUL / KARTAL

MesajKonu: DELİLER VE ZULUM.   Çarş. Nis. 01, 2009 2:50 pmİyiyi ve kötüyü,dogruyu ve yanlışı ayırd edemeyene deli denir.iki türlü deli olur. birincisi DÜNYA DELİSİ:bunlar üstlerini başlarını yırtar.abuk subuk konuşurlar.boş işlerle ugraşırlar çünkü akıldan yoksuldurlar.delidir ne yapsa yeridir.deriz. ikicisi AHİRET DELİSİ.: bunlarda ahiretle ilgili iyiyi ve kötüyü ,dogruyu ve yanlışı ayırd edemeyendir.ahiret delisinin başında büyük bela bulunur.buyuk azap onları bekler.birinci dünya delisinin dünya işleriyle iyiyi kötüyü bilmedigi gibi,ahiret deliside ahiretle ilgili iyiyi ve kötüyü bilmez.nasıl dünya delisi keyfine göre hareket ediyorsa,agzına geleni söylüyor canının istedigini yapıyorsa AHİTER DELİSİDE böyledir.bir dahamı gelcem dünyaya der.yiyelim,içelim,eglenelim der.Allahu tealanın emirlerine uymaz.nasıl dünya delisine gülünüyor,alay ediliyorsa,aklına işine şaşırılıyorsa ahiret delisi içinde durum aynıdır.Allahu teala her kim emrime muhalafet eder,yolumdan gitmezse onlara büyük azap verecegim.onların yaptıklarının hesabını soracagım.sözü mutlaka dogrudur.gerçektir.Allahın sözünde haşa ,muhalefet olmaz diyen her kişi ,bunları tasdik ettigi halde Allahın emirlerini tutmuyorsa o gerçek delidir.hakiki deli budur aslında.birazda zulumdan bahsedelim.zulumda iki kısımdır.birincisi halkın yani başkalarının yaptıgı zulum.ikincisi insanın kendi kendine yaptıgı zulum.birincisi başkalarının bize hakaret etmesi..dövmesi,,eziyet etmesi..hakkını yemesi v.b şeklinde olur.bunda zulme ugrayan kimse karlıdır.dünyada bu zulumlere ugramasının karşılıgını ahirette alacaktır.ikinci kısım yani insanın kendi kendine yaptıgı zulum:işte bı zulum gerçek zulumdur.birinciden fenadır.peki nasıl insan kendi kendine zulum yapar.?insanın Allaha dönmemesi,,günah işlemesi,,emre uymaması gibi şeyler hep zulumdur.birincide hapse atılmak,,hakarete ugramak nasıl zulum ise,insanın kendini Allahın gazabına müstahak hale getirmesi,insanın kendini cehenneme atması zulumdur.hemde zulumların en büyügü ki insan bunu kendi kendine reva görür.kendi kendine zulmedenlere ise yardımcı yoktur.demek anladıkki insan en büyük zulmu kendi kendine yapar.mustafa YAZICI.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gullerinefendisi1.forummum.com
 
DELİLER VE ZULUM.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GÜLLERİN EFENDİSİNE :: TASAVVUFUN ÖNEMİ-
Buraya geçin: