GÜL AŞIKLARI DİYARI,İSLAMİ BİLGİLER,İSLAM ADINA HERŞEY
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
hareketlı gül
VEDA HUTBESİ

 

Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

EY İNSANLAR!

Sözümü iyi dinleyiniz.Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğiz.

İNSANLAR!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


ASHABIM!

Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlıyarak muhafaza etmiş olur.


ASHABIM!

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.

ASHABIM!

Cahilliyet devrinde güdülen kan dâvâları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.


İNSANLAR!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden tesir ve hakimiyet kurmak gücünü ebedi suretle kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!

İNSANLAR!


Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzeridne hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki

hakkınız, onların, aile yuvasını, hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe döğüp sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, memleket göreneğine göre, her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.


MÜ'MİNLER!


Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah cc Kitabı Kur'andır.

MÜ'MİNLER!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman müslümanın kardeşidir, böylece bütün müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine vermiş olsun...


ASHABIM!

Nefsinize zulmetmeyiniz. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

İNSANLAR!

Allah Teala her hak sahibine hakkını (Kur'an'da) vermiştir. Varise vasiyet etmeğe lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardır. Babasından başka bir soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lanetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın! Cenab-ı Hak, bu gibi insanların ne tevbelerini, ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

İNSANLAR!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem'in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O'na en çok saygı göstereninizdir. Arabın Arap olmayana -Allah saygısı ölçüsünden başka- bir üstünlüğü yoktur.

İNSANLAR!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

"-Allah'ın elçiliğini ifa ettin, vazifeni yerine getirdin, bize vasiyet ve öğütte bulundun diye şahadet ederiz." (Bunun üzerine Resûl-i Ekrem mübarek şahadet parmağını göğe doğru kaldırarak sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek şöyle buyurdu.)

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

Şahid ol yâ Rab!

HADİS

HADİSİ ŞERİF

 

------

SAKIN HA CAHİLLERDEN OLMA.EN'AM.35.
HESAPLARI YAKLAŞTI,AMA İNSANLAR HALA GAFLETTE.ALDIRMIYORLAR. ENBİYA.21.1
HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLURMU.?ZUMER.9

ALLAH KATINDA,SABAH-AKŞAM İLİMLE MEŞGUL OLMAK,ALLAH YOLUNDA CİHAT ETMEKTEN DAHA ÜSTÜNDÜR.K.UMMAL.H.20240

Go Speed Slow Stop

yaziciya@hotmail.com

Paylaş | 
 

 VELİ KİMDİR.?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mecnun
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 515
Kayıt tarihi : 28/03/09
Yaş : 47
Nerden : İSTANBUL / KARTAL

MesajKonu: VELİ KİMDİR.?   Salı Nis. 07, 2009 10:26 am

Velinin İslam'da kitap ve sünnetle sabit olduğuna göre, lügat ve şeriat manalarını ifade ederek açıklamaya çalışalım. Lügatte veli, "muhabbet eden, yardım eden dost, dostluk eden, emri yerine getiren, Allah (cc) Hz.leri'ne itaat eden" anlamlarına gelir. Çoğulu da "Evliya (dostlar)"dır.


Yukarıda velinin lügat manalarından anlaşıldığına göre, velinin hem kula ve hem Allah-ü Teala (CC) Hz.leri’ne izafe edildiği sabittir. Veli ve hakiki yardımcı, kulun dostu ve Velisi Allah-ü Teala (CC) Hz.leri’dir. Yani veli, yardımcı, terbiye edici ve koruyucu manaları itibariyle Cenab-ı Hakk’a (CC) sevgi muhabbet eden ve itaat eden manaları cihetinden de kula izafe idilir. Bu gerçek Cenab-ı Hakk’a (CC) izafe cihetiyle Kur’an-ı Kerim’de şöyle beyan edilmiştir: “Allah (CC) iman edenlerin yardımcısıdır. Küfredenlerin dostları (evliyaları) da şeytandır. O da (şeytan) onları nurdan (imandan ayırıp) karanlıklara (küfür yollarına) çıkarırç Onlar cehennemin yaranı(ve adamları)dırlar.”[1]

Diğer bir Ayet-i Kerime’sinde Yüce Mevla (CC) şöyle buyuruyor: “Sizin Veliniz ve yardımcınız ancak Allah’la (CC) O’nun Peygamberidir (SAV). Bir de İman edenlerdir ki, onlar Allah’ın (CC) emirlerine boyun eğerek namaza devam ederler ve zekât verirler. Kim Allah’ı (CC), Peygamberini (SAV) ve mü’minleri yâr edinir, yardımda bulunursa, şüphesiz ki üstün gelecek olanlar, Allah (CC) taraftarlarıdır.”[2]

“Ey İman edenler! Allah’tan (CC) korkun ve O’nun (CC) rahmetine yaklaşmaya yol arayın. O’nun (CC) yolunda mücadele yapın ki, kurtuluşa varasınız.”[3] Bu Ayet-i Kerime’sinde Yüce Allah (CC) Hz.leri, zatına yaklaşmak için sevdiği kullarına varıp veli kulları vasıtasıyla zatına gerçek manada kulluk yapmamızı emrediyor.

“Çünkü Allah (CC), iman edenlerin yardımcısıdır. Kâfirlere gelince, onların yardımcısı yoktur.”[4]

“Sen Mevlamız (CC), yardımcımızsın. Artık kâfirler topluluğu üzerine bize zafer ve yardım ihsan buyur.”[5]

“(Habibim de ki:) Şüphesiz benim (yani, Hak Peygamber ve elçisi olan benim) velim (bana yardım etmekte, beni korumakta yegâne dostum ve sahibim) o kitabı (Kur’an-ı Kerim’i) indiren Allah’tır (CC). Ve O (Allah CC) salihlere de velilik ediyor.”[6]

Bu Ayet-i Kerime’lerde beyan edildiği üzere, mümin olan kimselerin velisi (yardımcısı) ve hakiki dostu Yüce Allah (CC) Hz.leri ve O’nun (CC) Peygamberi (SAV) ve Hak Teala (CC) Hz.leri’ne gerçekten inanan mü’minlerdir. Binaenaleyh, Hak yolcusu mü’min ve müslüman, her halükarda O’na (CC) güvenir, O’ndan (CC) yardım bekler ve O’nun (CC) merhametine sığınır. Veya O’nun (CC) Hak Peygamberi, bilhassa sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Efendimiz’i ve Hak Teala (CC) Hz.leri’nin Halis kulları, Ulema ve Evliyalarını vesile ederek Cenab-ı Hakk’a (CC) iltica etmelidir. Aksi takdirde Hakiki dost ve veli olan zatı muhteremleri (Evliyaları) ve Allah-ü Teala (CC) Hz.leri’ni bırakıp, kullarından yardım beklemek veya Hak Teala (CC) Hz.leri’ni unutup, Allah-ü Teala (CC) Hz.leri’ni unutan kişilere sığınmak insanı küfre sürükler ve şirk olur.

Ey nefsinin atına binmiş ve kendisine Ayet ve Hadis para etmeyen bedbaht insan! Bu Aye-ti Kerime’lere artık bir kulak ver ve Yüce Allah (CC) Hz.leri’ne yaklaşmaya vesile aramaya bak. Şayet Ayet-i Kerime’lere kulak vermeyip inkar eder ve inanmazsan, din ve imandan yoksun kalırsın ve dünyadan ebediyyete gidince tekrar dünyaya geri dönmeye çalışırsın ama, artık o beka aleminden dünyaya dönüş yok. Bu hususta bak Yüce Mevla (CC) ne buyuruyor: “Çünkü biz, size (ahirette olacak) yakın bir azabı haber verdik. O gün kişi ellerinin kazanıp öne (ahirete) gönderdiği amellere bakacak ve kâfir şöyle diyecektir; Ah ne olurdu, ben bir toprak olaydım.”[7]

Ey Hak ve Hakikati arayan can! Yüce Allah (CC) Hz.leri’nin Ayet-i Kerime’lerine dikkat edesin. Bak ne buyuruyor: “Muhakkak ki zalimler birbirlerinin dostlarıdır. Allah ise, takva sahihlerinin velisidir (yardımcısı ve dostudur).”[8]

Aziz dostum Yüce Allah (CC) Hz.leri sevdiği kullarına ilham verip veli kulları vasıtasiyle zatını tanıtır ve o kullarına veli ve Mürşid-i Kamilleri vasıtasıyla Hırka giydirir ve kullarına irşada memur gönderiyor. Nasıl mı? Bak Yüce Mevla (CC) Hz.leri ne buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’ın (CC) (dininin) yardımcıları olunuz. Nitekim Meryem’in oğlu İsa (AS), havarilere: ‘Allah'ın (CC) zaferine kavuşmak için benim yardımcılarını kim?’ demişti. Havariler (İsaya bağlı seçkinler) de şöyle cevap verdiler; ‘Biziz Allah’ın (CC) yardımcıları...”[9]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gullerinefendisi1.forummum.com
 
VELİ KİMDİR.?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GÜLLERİN EFENDİSİNE :: TASAVVUFUN ÖNEMİ-
Buraya geçin: